![]() | ![]() | Angsten og frygten |

![]() |
|
|||||||||||||
![]() Angsten skygger mig Lukker mig inde Bremser det jeg vil frygten for at dø er for stor frygten for overfald er stor men ikke ligeså stor Jeg lever i frygten Med frygten Skylder skylden på frygten Jeg venter til dagen Den dag hvor jeg sir' stop Og frygten forsvinder Det den dag jeg springer ud springer ud som et helt menneske |

![]() | haleløs | 2011-08-05 11:26:42 |
Modent, ja direkte original genialt; sådan at skelne mellem - og definere - eksistentiel angst versus sporadisk frygt! Synes faktisk, du allerede er sprunget ud - i al fald hér inde ;)
venligst ...
venligst ...

Du skal være logget ind, før du kan kommentere og vurdere!
Jeg takker dig mange gange, det betyder virkelig meget for mig at du flger mig og mine digte, jeg lover at jeg nok skal tage mig sammen og ligge flere digte ind.
Jeg føler virkelig jeg er sprunget meget ud indtil videre, pga. efterskolen og livet der. Det er dog hårdt at skulle tilbringe så meget tid med så mange mennesker på en gang. Men indtil videre har jeg klaret mig godt.
Knus Helene